





*On select style/sizes
Regular
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL

The Mountain Hardwear Men's Shasta Sleeping Bag is engineered with Thermal.Q recycled insulation and a lightweight 20 denier ripstop fabric for optimal warmth, even in damp conditions. This durable Mountain Hardwear men's sleeping bag has a contoured foot-box, draft collar, face gasket, internal stash pocket and a reliable YKK® zipper, ensuring warmth and convenience throughout your adventures.
Thermal.Q recycled insulation keeps you warm and comfortable, even when wet
Contoured foot-box fits your feet naturally for better warmth and comfort
Draft collar and face gasket trap warm air and block cold drafts
An internal pocket securely holds small items like a headlamp or phone
Insulated draft tube and YKK® zipper prevent heat loss and cold spots
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring,Fall,Summer |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Sleeping,Cottages,Tent Camping,Car Camping,Camping |
| Advanced Features | Two-Way Zipper,Anti-Snag Zipper,Zips to Another Bag |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Tube,Storage Bag,Stash Pocket,Draft Collar |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Nylon |
| Fill Material | Synthetic Down |
| Fill Weight (g) | 1918.00 g |
| Assembled Length (cm) | 180.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 75.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 53.50 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 26.50 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 4.90 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 152.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
Subtotal for 4 items$986.91$1049.93

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.