*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Get comfortable in the outdoors with the Mountain Hardwear Meridian 2 Tent. Its innovative design features a roll-back fly for stargazing, symmetrical architecture for effortless setup and pre-bend poles for enhanced interior space. Waterproof and equipped with ample storage, this lightweight Mountain Hardwear tent is designed to comfortably fit two people.
Pre-bend poles with symmetrical architecture ensure easy setup
5 storage pockets help organize your camping essentials
Seam-taped construction provides complete waterproofing
Lightweight bathtub-style floor enhances portability
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | Rain Fly,Poles,Vestibule,Footprint |
| Advanced Features | Interior pocket(s) |
| Season | Spring,Summer |
| Shape | Rectangle |
| Single/Double Wall | Single Wall |
| Assembled Weight (kg) | 2.50 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 109.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 300.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 13.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 224.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 109.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 61.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 18.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 18.00 cm |
| Canopy Material | Polyester |
| Floor Material | Nylon |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 6 |
| Number of Windows | 4 |
Originally posted on mountainhardwear.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on mountainhardwear.ca
