*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience the great outdoors in comfort with the Mountain Hardwear Meridian 3 Easy-Pitch 3-Person Tent. Its pre-bend poles optimize living space, while the symmetrical architecture ensures easy pitching. Five pockets and dual vestibules offer ample storage while the seam-sealed, waterproof design helps you stay dry. This Mountain Hardwear tent is ideal for stargazing thanks to its retractable fly.
Pre-bent poles optimize interior space for comfort and headroom
Seam-sealed waterproof construction keeps you dry in wet conditions
Dual full-size vestibules with vents ensure protected entry and gear storage
Retractable fly for nighttime stargazing or daytime shade
Lightweight bathtub-style floor protects against spills and ground moisture
Symmetrical, colour-coded architecture for quick and easy pitching
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | Rain Fly,Poles,Vestibule,Footprint |
| Advanced Features | Interior pocket(s) |
| Season | Spring,Summer |
| Shape | Rectangle |
| Single/Double Wall | Single Wall |
| Assembled Weight (kg) | 2.90 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 114.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 390.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 173.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 224.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 114.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 58.50 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 20.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 20.00 cm |
| Canopy Material | Polyester |
| Floor Material | Nylon |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 6 |
| Number of Windows | 4 |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on mountainhardwear.ca
