Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Pinole is an in-between, ready for car camping with the family, and weekend backpacking trips with just the guys. The 20 degree temperature range allows for use in three seasons, so you're ready for the majority of occasions. The synthetic Thermal.Q insulation resists moisture in case you run into wet conditions and the outer shell is a durable 50D Taffeta Nylon, so it's ready to take a beating in the outdoors. The comfort mummy cut allows for plenty of space for moving about so you can find just the right position for getting a good night's rest.
Offset quilt construction prevents cold spots
Comfort mummy cut efficiently maximizes warmth without constriction
Face gasket and tailored hood comfortably block drafts at the hood opening and seal in warmth
Insulated side draft tube prevents cold spots along zipper
Nylon stuff sack included
Comfort Footbox follows natural foot position for maximum warmth and comfort
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -7.00 °C |
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
| Product Use(s) | Sleeping,Bed,Fishing Excursion,Outdoor,Canoe Camping,Blanket,Cot,Indoor,Camping,Backpacking,Hunting,Cottages,Air Mattresses,Hammock Camping,Ground,Tent Camping,Car Camping,Home |
| Advanced Features | Zipper Closure,Anti-Snag Zipper,Unzips into Blanket |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Collar,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 880.00 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 80.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 42.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.50 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 157.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 147.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
