Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The MSR Alpine 2 Pot Set is crafted from robust stainless steel for peak durability. This compact set features an efficient nesting design to conserve pack space. The set includes a 1.5L pot, a 2L pot, a lid that doubles as a plate, an MSR PanHandler™ pot handle and a stuff sack for easy packing.
Stainless steel construction enhances durability in outdoor use
Nesting design saves backpack and camp kitchen space
Lid fits both pots and doubles as a serving plate
Includes MSR PanHandler pot handle for safe cooking and a stuff pack for easy packing
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Cookware base | Aluminum, Not Induction |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Style | Detachable |
| Lid Material | Single-Ply Stainless Steel |
| Number of Pieces | 5 |
| Pot Type | Saucepan |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Diameter (cm) | 19.30 cm |
| Product Height (cm) | 11.20 cm |
|---|---|
| Product Length (cm) | 19.30 cm |
| Product Width (cm) | 19.30 cm |
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
