Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The MSR Alpine 4 Pot Set is a robust cookware collection made from stainless steel for durability. This compact set efficiently nests together to optimize your pack space, and each pot lid doubles as a plate for added functionality. The MSR pot set includes three pots, three lids/plates, a PanHandler™ pot handle and a stuff sack for cooking convenience on your outdoor adventures.
Nesting design saves space, with pots compactly fitting inside each other
Potlids double as plates, simplifying meal service
Includes a PanHandler pot handle for safely gripping hot pots
Set contains 1L, 2L, and 3L pots with lids, handles, and a stuff sack for storage
| Accessories List | Lids |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Cookware base | Aluminum, Not Induction |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Style | Clamp |
| Lid Material | Single-Ply Stainless Steel |
| Number of Pieces | 8 |
| Pot Type | Saucepan |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Diameter (cm) | 22.90 cm |
| Product Height (cm) | 11.90 cm |
|---|---|
| Product Length (cm) | 22.90 cm |
| Product Width (cm) | 22.90 cm |
