Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The reimagined FreeLite series offers targeted performance and value to the ounce-counting weekend warrior. The updates deliver on the MSR promise of greater livability for less weight, while also maintaining the stalwart reliability that you expect from MSR.
Ultralight: Minimum weight is 2 lbs. (0.91 kg).
Livable: True rectangular floorplan and 39 in. (1.00 m) of headroom
two large side-entry vestibules to store gear
interior pockets and overhead gear lofts.
Easy Setup &
Packing: Unified hub-and-pole system and symmetrical design make setup super quick
ultra-compact stuff sack.
Durable Details: Reinforced patches, stitching at guy points and locking anodized stake loop grommets for extra strength.
Waterproof: DuraShield™-coated rainfly and floor and taped seams keep the elements outside where they belong.
DAC NFL Poles: Super strong, lightweight aluminum tent poles stand up to use and the elements.
Tech-Friendly Pockets: Cable ports on all pockets for easy cord management.
Maximum Airflow: Micromesh tent body minimizes condensation, keeps out the bugs, and lets in the stars on clear nights.
Includes: Tent body, rainfly, poles, stakes, guy lines, stuff sack, setup instructions.
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | Backpacking |
| Accessories List | Stuff Sack,Guylines,Rain Fly,Poles |
| Advanced Features | Ultralight |
| Season | Spring,Summer |
| Shape | Novelty/Specialty |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 0.91 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 100 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 270 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 270 cm |
| Assembled Width (cm) | 270 cm |
| Assembled Height (cm) | 100 cm |
| Canopy Material | Polyester Mesh |
| Floor Material | Ripstop Nylon |
| Pole Material | Composite |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 4 |
| Number of Windows | 0 |
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
