*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The MSR Hubba Hubba Freestanding 3-Person Backpacking Tent offers an exceptionally cozy interior space and reliability on all your outdoor adventures. It features ultra-light construction, tech-friendly storage pockets, durable Syclone™ poles and easy access zippers. Perfectly balanced for three-season comfort, this MSR tent ensures a consistent and foolproof setup for real-world adventures.
Mesh and fabric body for comfort, protection, and privacy
Ultra-tough Syclone® poles and floor ensure reliability
Symmetrical geometry allows foolproof setup while balancing weight
Easy-open, no-curve door zippers enhance durability and reduce weight
Cable ports on storage pockets enable convenient charging
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | Backpacking |
| Accessories List | Stuff Sack,Guylines,Rain Fly,Poles |
| Advanced Features | Lightweight |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Novelty/Specialty |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 1.55 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 117.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 213.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 213.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 172.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 117.00 cm |
| Canopy Material | Ripstop Nylon |
| Floor Material | Ripstop Nylon |
| Pole Material | Composite |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 4 |
| Number of Windows | 1 |
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
