*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Explore winter landscapes with MSR Men's Lightning Explore 25 Snowshoes. They feature 360° Traction frames and Pivot™ crampons for superior grip. HyperLink bindings offer easy entry and comfort, while modular flotation tails provide adaptability. With Ergo Televators for efficient uphill movement, these MSR snowshoes are ideal for diverse terrains and conditions.
360° traction frames and Pivot crampons ensure a firm grip on any terrain
HyperLink bindings with EVA foam offer easy entry and comfort for various boot sizes
Modular Flotation tails adapt to snow conditions for improved maneuverability and flotation
Ergo Televators reduce fatigue and enhance uphill traction, easily engaging with a pole flick
| Snowshoe Type | Backcountry |
|---|---|
| Product Use(s) | Rolling Terrain,Flat Terrain,Mountain Terrain |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Binding Style | Rotating |
| Deck Material | Nylon |
| Frame Material | Aluminum |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 100.00 kg |
| Number of Spikes | 4 |
| Advanced Features | Heel Lifts |
| Assembled Length (in) | 25.20 in |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 1.77 kg |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
