Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Conquer snowy terrains with MSR Revo Explore 25 Men's Snowshoes. They are designed with modular flotation tails for adaptable maneuverability and Ergo™ Televators for efficient uphill trekking. The ExoTract deck and Pivot™ crampons of these MSR snowshoes ensure superior traction, while the durable construction and HyperLink bindings offer all-day comfort and ease of use.
HyperLink binding with EVA foam provides comfort and ease on entry and exit
Modular flotation tails allow maneuverability in deep snow with added surface area
Ergo Televators reduce fatigue on steep uphill climbs, improving traction
ExoTract deck and Pivot crampons deliver superior grip on tough terrain
Injection-molded plastic deck ensures durability and torsional flex for maximum grip
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Rolling Terrain |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Binding Style | Fixed |
| Deck Material | PP |
| Frame Material | Martensite steel |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 127.00 kg |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (in) | 25.20 in |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.92 kg |
|---|
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
