Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.New for 2019: Easy, convenient protection for your tent floor.The Universal Footprint can help protect your tent floor and extend the life of your tent. Designed to keep your tent floor clean, dry and better protected from wear-and-tear, the Universal Footprint comes in a variety of size options to fit MSR tents.
Access 1, Thru Hiker Mesh House 1, Zoic 1, Hubba Tour 1
comes in a variety of size options
protect your tent floor and extend the life of your tent
| Tents and Canopies Style | Tarp |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Season | All-Season |
| Shape | Square |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 0.226796 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 0.01 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 211 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 211 cm |
| Assembled Width (cm) | 71 cm |
| Assembled Height (cm) | .01 cm |
| Footprint Width (cm) | 211 cm |
| Footprint Height (cm) | 81 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 25.4 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 25.4 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 0 cm |
| Canopy Material | Polyester |
| Floor Material | Polyester |
| Pole Material | No Pole |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Poles | 0 |
| Number of Rooms | 0 |
| Number of Stakes | 0 |
| Number of Windows | 0 |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Tents and Canopies Style | Tarp | |||||
| Camping Style | General Purpose | |||||
| Product Use(s) | General Purpose |
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
