Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Ideal for world travellers, the MSR® WhisperLite™ International Stove has a compact, portable design that’s easy to carry along on all your adventures. A versatile multi-fuel stove, it can run on liquid fuels such as white gas, kerosene and unleaded auto fuel. Stamped stainless steel legs help to keep it stable, while Shaker Jet™ technology helps to keep it easy to clean. The backpacking stove folds down small enough to fit inside most MSR® pots, and its durable construction makes it ideal for adding to an emergency kit. The MSR® international stove comes packaged with practical accessories like a fuel pump, windscreen, heat reflector, small-parts kit and a stuff sack.
Stamped stainless steel legs offer stable, lightweight support, with easy maintenance
Compact folding design nests into most MSR® pots for easy packing
Self-cleaning Shaker Jet and single-leg setup streamline cleaning
Fuel-efficient burns 155 minutes on 600ml kerosene, boils 1 litre of white gas in 3.5 minutes
| Stove Type(s) | Remote Canister |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Accessories List | Carry Bag,Windscreen,Heat Reflector,Pump Repair Kit |
| Advanced Features | Compact Design,Ultralight,Portable |
| Cooking Area (sq cm) | 10.16 cm² |
| Number of Burners | 1 |
| Fuel Type(s) | Kerosene,White Gas |
| Ignition Type | Manual |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Assembled Weight (kg) | 0.42 kg |
| Assembled Length (cm) | 10.16 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 10.16 cm |
| Assembled Height (cm) | 15.24 cm |
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
Originally posted on a Cascade Designs brand site
