*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Ensure your child's safety and comfort on the water with the Mustang Lil Legends Youth Vest. This front-entry PFD is designed with ultra-soft, durable fabric and a moisture-wicking liner to keep young adventurers comfortable. The secure zipper and buckle closure, along with a three-piece collar, provide added support and buoyancy.
Stain-resistant outer material for protection
Eco-friendly PVC free Gaia® Foam for comfort
Breathable mesh back for ventilation
Moisture-wicking inner lining to keep dry
Three-piece collar for head support
| Assembled Height (cm) | 53.34 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 8.89 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.60 kg |
| Assembled Width (cm) | 36.83 cm |
| Buoyancy (kg) | 5.13 kg |
| Colour Group | Red |
| Maximum Chest Measurement (cm) | 74.00 cm |
| Minimum Chest Measurement (cm) | 64.00 cm |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | Adjustable Size | Adjustable Size,Universal Fit | Reflective,Adjustable Size,Thin Back | Adjustable Size,Crotch Strap | Adjustable Size,Crotch Strap | |
| Certifications | Transport Canada Approved,US Coast Guard Approved | Transport Canada Approved,US Coast Guard Approved | Transport Canada Approved,Canadian Coast Guard Approved,US Coast Guard Approved,Department of Transport Approved,Fisheries and Oceans Canada Approved | Transport Canada Approved,US Coast Guard Approved | Transport Canada Approved,US Coast Guard Approved |
