Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Mustang M.I.T 70 Manual Inflatable PFD is North America's smallest approved inflatable personal flotation device, perfect for coastal boating, kayaking, and sailing. It features Mustang Survival's Membrane Inflatable Technology™ for a superior fit without compromising durability or safety. When inflated, the high-visibility fabric enhances rescue visibility, and the 15.7 lbs / 70 N of buoyancy keeps you afloat. The easy-access inflator on the PFD allows for simple re-arming after use.
Exclusive Membrane Inflatable Technology™ (M.I.T) is light and stretchable for a comfy fit
Safe automatic inflation model inflates as soon as it's immersed in water
Easy-access inflator eases re-arming for easy maintenance
Contrast-coloured fabric is easy to identify when inflated during rescue operations
Provides 15.7 lbs/70 N of buoyancy to keep you floating
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Universal Fit |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 17.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.75 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.09 kg |
| Assembled Width (cm) | 11.63 cm |
| Belt Width (cm) | 3.81 cm |
| Buoyancy (kg) | 7.14 kg |
| Certifications | Canadian Coast Guard Approved,US Coast Guard Approved |
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flotation Type | Inflatable |
| Inflation Type | CO2 Manual |
| Maximum Chest Measurement (cm) | 200.00 cm |
| Minimum Chest Measurement (cm) | 76.00 cm |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 40.00 kg |
| Number of Belts | 1 |
| Number of Pockets | 0 |
| Outer Shell Material | Cordura |
| Personal Flotation Device Type | Level 70 |
| Product Use(s) | Emergency,Fishing,Boating,Paddling |
| Style | Vest |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
