










STAMINA FITNESS

STAMINA FITNESS
Upgrade your home gym with the smart, easy to use müüv Treadmill. Fully integrated with the müüv app, the treadmill lets you experience personalized smart workouts to get the most out of your equipment. Simply tell müüv how much time you have, what type of workout you want to do, pick your coach, and let müüv create the workout. Easily start, stop, and change your speed with the müüv app. During your workout, your coach will let you know when the interval is going to change and will automatically adjust the speed of the treadmill. You can even pick your favourite iHeart Radio playlist or podcast in the app.
Wireless remote to start, stop, and change speeds without connecting the app
With the handlebars upright, the 1hp brushless motor enables speeds from 0.5 to 7.5 mph
Foldable handlebars, wheels, and low-profile design make it easy to store
Device holder to store your phone
LED Display for easy mode navigation
Running Surface 16.5 x 43.3 for comfortable running or walking
Integrated with the müüv App to play media
| Treadmill Type | Desk Treadmill |
|---|---|
| Treadmill Use | Walking |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 113 kg |
| Assembled Weight (kg) | 33.56 kg |
| Assembled Length (cm) | 132.08 cm |
| Assembled Width (cm) | 71.12 cm |
| Assembled Height (cm) | 109.22 cm |
| Belt Length (cm) | 109.90 cm |
| Belt Width (cm) | 41.91 cm |
| Incline Range | 0-1% |
| Decline Range | Not Applicable |
|---|---|
| Speed Range | 0-12.8 kph (0 - 8 mph) |
| Treadmill Cushioning System | Single Cushion Zone |
| Motor Continuous Horsepower (CHP) | 1.0 CHP |
Subtotal for 3 items$979.95$1019.97

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.