NAKAMURA
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Nakamura Ecko 26" Mountain Bike features a durable steel hardtail frame designed for entry-level trail riding. With quality components like an 18-speed drivetrain and 50mm travel suspension fork, it delivers a smooth, versatile ride whether cruising around the neighborhood or tackling recreational trails. With linear pull rim brakes, the Nakamura mountain bike offers reliable stopping power, while the 26-inch all-terrain tires grip a variety of surfaces for exceptional traction.
The 50mm travel suspension fork helps smooth out the ride on rough terrain
The Nakamura bike features an 18-speed drivetrain for a wide range of gearing options for uphill rides
High tensile steel frame is extra durable for longevity
Linear pull rim brakes deliver powerful and reliable braking performance
26-inch x 2-inch all-terrain tires ensure exceptional traction on varied surfaces
Purchasing a bike online requires assembly by a trained technician - book online or contact your local Sport Chek to schedule free assembly
| Mountain Bike Type | Cross Country |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Hardtail |
| Frame Material | Steel |
| Bike Speeds | 18 |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Shifter Type | Shimano RevoShift |
| Bike Front Brakes | V-brake |
| Bike Rear Brakes | V-brake |
| Rotor Size (mm) | N/A |
| Type of Suspension | Not Applicable |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 120 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 140 mm |
| Tire Type | Foldable |
| Type of Bicycle Rims | Double Wall |
| Bicycle Wheel Size | 26" |
| Tire Width (cm) | 40c |
| Number of Spokes | 1 |
| Bike Bottom Bracket Type | Square Taper |
| Front Hub Type | Quick Release Steel |
| Rear Hub Type | Nutted Steel |
| Bike Derailleur Front Model | Falcon MF-22 |
| Bike Derailleur Rear Model | Shimano Tourney |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Seat Post Diameter (mm) | 27.2 mm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
