NAKAMURA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The 16" wheeled Nakamura Dream comes equipped with toolless removable training wheels. When the child is ready to try riding a two-wheeler the training wheels can be easily removed by depressing two buttons and sliding them out from the mounting bracket without the use of any tools. If the child is feeling a little less confident simply reverse the procedure and the training wheels are back on until they are ready to try again.
Trouble free toolless removable training wheels make taking the training wheels off or putting them back on as your child learns a breeze
Padded handlebar and stem for safety
Adjustable saddle height, handlebar and stem allow the bike to grow along with your child
Intuitive and reliable pedal actuated rear coaster brake
Air filled E305 16" x 2.125" tires will keep the child rolling comfortably and smooth over a variety and surfaces
Bikes purchased online require assembly by a trained Technician – Book online or contact your local Sportchek for free assembly.
| Mountain Bike Type | Cross Country |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Hardtail |
| Frame Material | High-Tensile Steel |
| Bike Speeds | 1 |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Shifter Type | None |
| Bike Front Brakes | None |
| Bike Rear Brakes | Steel V-brake |
| Rotor Size (mm) | N/A |
| Type of Suspension | Not Applicable |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 120 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 160 mm |
| Tire Type | Foldable |
| Type of Bicycle Rims | Double Wall |
| Bicycle Wheel Size | 16" |
| Tire Width (cm) | 40c |
| Number of Spokes | 1 |
| Bike Bottom Bracket Type | Loose Ball |
| Front Hub Type | Nutted Axle Steel |
| Rear Hub Type | Nutted Axle Steel |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | None |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Seat Post Diameter (mm) | 27 mm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
