NAKAMURA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The 20" wheeled Nakamura Juvy is an excellent choice for your everyday junior mountain bike. The hardtail design, quality components and 6-speed drivetrain provides the rider with a versatile bike that is great for riding around the neighborhood while also performing well on recreational trails.
The proven and sturdy High-Tensile steel frame features modern geometry for confidence inspiring handling
30mm travel suspension fork helps smooth out the ride
The 6 speed drivetrain provides low gear options to help conquer any climb
Linear pull brakes for reliable and powerful stopping
Aggressive E380 20" x 2.4" tires provide exceptional traction on a variety of surfaces
Bikes purchased online require assembly by a trained Technician – Book online or contact your local Sportchek for free assembly.
| Mountain Bike Type | Enduro |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Hardtail |
| Frame Material | High-Tensile Steel |
| Bike Speeds | 6 |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Shifter Type | Speed Index Twist Style with Gear Display |
| Bike Front Brakes | Steel V-brake |
| Bike Rear Brakes | Steel V-brake |
| Rotor Size (mm) | N/A |
| Type of Suspension | Not Applicable |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 160 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 160 mm |
| Tire Type | Foldable |
| Type of Bicycle Rims | Double Wall |
| Bicycle Wheel Size | 20" |
| Tire Width (cm) | 40c |
| Number of Spokes | 1 |
| Bike Bottom Bracket Type | Square Taper |
| Front Hub Type | Nutted Axle Steel |
| Rear Hub Type | Nutted Axle Steel |
| Bike Derailleur Front Model | None |
| Bike Derailleur Rear Model | Shimano Tourney |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Seat Post Diameter (mm) | 27.2 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
