NAKAMURA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Nakamura Women's Inspire 26-inch Mountain Bike is an affordable hardtail designed for streets and recreational trails. It features a high-tensile steel frame and a travel suspension fork for a smooth ride. The 18-speed drivetrain of this mountain bike offers a wide gear range for hilly terrain.
50mm travel suspension fork absorbs bumps and uneven terrain for a smooth ride
Linear pull brakes offer powerful, reliable stopping power in all weather conditions
Knobby 26" x 2" tires provide excellent traction and grip on dirt trails and streets
| Mountain Bike Type | Cross Country |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Frame Type | Hardtail |
| Frame Material | Steel |
| Bike Speeds | 18 |
| Bike Bar Type | Riser Bars |
| Bike Shifter Type | Shimano RevoShift |
| Bike Front Brakes | V-brake |
| Bike Rear Brakes | V-brake |
| Rotor Size (mm) | N/A |
| Type of Suspension | Not Applicable |
|---|---|
| Front Suspension Travel (mm) | 50 mm |
| Rear Suspension Tavel (mm) | 50 mm |
| Tire Type | Foldable |
| Type of Bicycle Rims | Double Wall |
| Bicycle Wheel Size | 26" |
| Tire Width (cm) | 2" |
| Number of Spokes | 1 |
| Bike Bottom Bracket Type | Square Taper |
| Front Hub Type | Quick Release Steel |
| Rear Hub Type | Nutted Steel |
| Bike Derailleur Front Model | Falcon MF-22 |
| Bike Derailleur Rear Model | Shimano Tourney |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Style | Flat |
| Seat Post Diameter (mm) | 27 mm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
