Proudly Canadian
BLACK/ANTHRACITE/WHITE
40
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Nike 40 oz Fuel Jug is your personal source of instant hydration. Perfect for game day, it features a practical handle that also serves as a fence hook. This BPA-free water bottle offers lightweight insulation to keep your drinks cold, a player ID for personalization and a convenient straw lid. The Nike Fuel Jug is dishwasher-safe for easy cleaning.
Lightweight insulation keeps beverages cold for an extended time
BPA-free water bottle safeguards you from ingesting harmful chemicals
Customizable player ID allows easy identification of bottles
A convenient straw lid allows hands-free drinking
Dishwasher-safe
Twist-off cap allows easy opening and drinking
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Product Height (cm) | 26.40 cm |
| Product Width (cm) | 12.78 cm |
| Product Length (cm) | 12.78 cm |
| Product Weight (g) | 467.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Carry Handle,Insulated,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | General Use,For Travel,Cold Beverages |
$117
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Nike
Yes, I recommend this product.
