Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Elevate your game with the Nike All Court Project OUCH Senior Basketball. Designed for both indoor and outdoor play, this basketball features a tacky surface for enhanced control. Perfect for players of all levels, this Nike basketball ensures you can practice and perform at your best.
8-panel construction for durability
Suitable for indoor and outdoor courts
Deep channels aid in finger alignment and control
Tacky surface ensures a long-lasting grip
Made from 85% rubber and 15% synthetic leather
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Recreational |
| Primary Material | Rubber |
| Advanced Features | Puncture Resistant |
| Product Diameter (cm) | 24.00 cm |
| Long Circumference (cm) | 24 cm |
| Outside Circumference (cm) | 24.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 24 cm |
| Product Weight (g) | 600.00 g |
Yes, I recommend this product.
