Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
No break in needed - jump right into the game with the Nike® Alpha Huarache Edge baseball fielder's glove. Split grain leather palm, laces and shell provide easy open and close. A synthetic sheepskin on the strap and palm pad enhance comfort and protection.
SPLIT GRAIN LEATHER PALM, LACES AND SHELL PROVIDE EASY OPEN/CLOSE WITH NO BREAK IN
SYNTHETIC SHEEPSKIN ON STRAP AND PALM PAD ENHANCES COMFORT AND PROTECTION
| Activity | Baseball |
|---|---|
| Position | Multi-Position |
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | Modified Trapeze |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 490.00 g |
| Product Length (cm) | 30.48 cm |
| Product Width (cm) | 15.24 cm |
| Product Height (cm) | 16.51 cm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Nike
