*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.All Nike athletes who are game to learn the sport of Lacrosse can start right with the ARISE BEGINNER COMPLETE STICK. This stick is IDEAL for new players. LIGHTWEIGHT yet strong sidewall design. DURABLE alloy handle for standard levels of play. Meets USL, NCAA and NFHS specifications. 7/8". Profile is concave octagon.
IDEAL for new players.
LIGHTWEIGHT yet strong sidewall design.
DURABLE alloy handle for standard levels of play.
Meets USL, NCAA and NFHS specifications.
7/8".
Profile is concave octagon.
Types of play for which this stick was designed: attack, defense, midfield, youth.
| Advanced Features | Strung,Lightweight |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 102.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 106.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.60 kg |
| Assembled Width (cm) | 19.00 cm |
| Certifications | NFHS Compliant,NCAA Compliant |
| Colour Group | Blue |
| Gender | Unisex |
| Handle Length (cm) | 83.00 cm |
| Handle Material | Alloy |
| Handle Shape | Octagon |
|---|---|
| Mesh Type | Semi-Soft |
| Minimum Skill Level | Beginner |
| Pocket Depth | Shallow |
| Pocket Style | Mesh |
| Type of Lacrosse Stick | All Positions |
No, I do not recommend this product.
