*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Nike Challenger Waist Pack Small is a great running companion. It is comfortable, lightweight and it is designed for less bounce while you are in motion. The mesh backing will keep you dry, and you can feel safe storing your valuables in a secure zip pocket with an internal divider. Nike innovation keeps working for you.
Contents: Body: 63% nylon, 37% recycled polyester; lining: 100% recycled polyester.
Contoured, lightweight design for comfort and less bouncing.
Breathable mesh backing helps you stay dry and comfortable.
Reflective Swoosh.
Secure zip pocket with internal divider.
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 4.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Width (cm) | 11.00 cm |
| Bag Volume (l) | 0.00 l |
| Bottle Holder Type | Not Applicable |
| Bottle Volume (ml) | 0.00 ml |
| Closure Type | Buckle |
| Colour Group | Blue |
| Gender | Unisex |
|---|---|
| Leash Length (cm) | 0.00 cm |
| Maximum Length (cm) | 30.00 cm |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 1.00 kg |
| Number of Bottles Held | 0 |
| Number of Pockets | 1 |
| Primary Material | Nylon |
| Running Belt Type | Waist Pack |
