Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.No break in needed - jump right into the game with the Nike® Force Edge baseball fielder's glove. Mesh on the back of the hand provides breathability. Split grain leather palm, laces and shell provide easy open and close.
DURABLE MESH ON BACK OF HAND ADDS BREATHABILITY
SPLIT GRAIN LEATHER PALM, LACES AND SHELL PROVIDE EASY OPEN/CLOSE WITH NO BREAK IN
| Activity | Baseball,Softball |
|---|---|
| Position | Multi-Position |
| Glove Adjustment | Velcro Closure |
| Web Design | H Web |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 1.00 g |
| Product Length (cm) | 1.00 cm |
| Product Width (cm) | 1.00 cm |
| Product Height (cm) | 1.00 cm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
