*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Nike Hypercharge 16 oz Water Bottle is a user-friendly bottle for hydration. It comes in a BPA-free plastic construction with a twist-off spout lid and a leakproof seal. The Hypercharge water bottle is dishwasher-safe and has a 16 oz/473 ml capacity to keep you hydrated during workouts or travel.
Leakproof twist-off spout lid prevents spills and allows easy drinking
User-friendly handle offers a snug and secure grip on the go
BPA-free plastic body offers safe and clean hydration
Dishwasher-safe for quick and easy cleaning
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Product Height (cm) | 19.18 cm |
| Product Width (cm) | 7.95 cm |
| Product Length (cm) | 8.75 cm |
| Product Weight (g) | 134.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Carry Handle,Lid,Ergonomic,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | General Use,For Travel,Cold Beverages |
No, I do not recommend this product.
