Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Prince Pickleball Package comes with everything needed to get started with pickleball. This set includes two pickleball paddles to play with a partner or have a spare paddle, and three outdoor pickleball balls, specifically designed for outdoor play. This pickleball set also includes a handy case to keep its content organized and protected and is designed to hold the paddles and balls securely for convenient storage and transportation.
Black grip on the paddles for a comfortable and secure hold during gameplay
2 Prince pickleball paddles with wide faces and a round shape for generous sweetspots
3 neon-coloured outdoor balls made to withstand rougher surfaces
Black square-shaped cover on the handy case protects the paddles and balls
Regular decal design on the paddles
| Accessories List | Balls,Storage Bag |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Unstrung Weight (g) | 235.00 g |
| Assembled Weight (g) | 235.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Carbon Fiber |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
