Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Prince Surge Pickleball Paddle is designed to deliver a responsive feel and powerful performance on the court. This pickleball paddle features a generous sweet spot that provides forgiveness and consistency in your game. The white grip provides a stylish, secure, and comfortable hold for players, offering precise control for accurate placement.
Honeycomb core construction for power and long-lasting durability
High-end carbon fiber face delivers a powerful pop and precise control
Quadaform frame shape optimizes performance and stability during gameplay
Advanced Grip high-performance system ensures a comfortable and secure grip
Standard 4.25" grip circumference for easy handling
3D touching decal on the paddle for style
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Unstrung Weight (g) | 250.00 g |
| Assembled Weight (g) | 250.00 g |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Beam Width (mm) | 20.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Carbon Fiber |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
