Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Good training ball for training purposes. Features machine stitched 32 panels for good round shape, TPU outer surface with foam layer underneath for a soft touch, and wounded rubber bladder for enhanced stability and good air retention.
Machine stitched 32 panels for good round shape
TPU outer surface with foam layer underneath for a soft touch
Wounded rubber bladder for enhanced stability and good air retention
| Sport Type | Soccer |
|---|---|
| Ball Type | Recreational |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Rubber |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
| Product Diameter (cm) | 58 cm |
| Long Circumference (cm) | 58 cm |
| Outside Circumference (cm) | 58 cm |
| Short Circumference (cm) | 58 cm |
| Product Weight (g) | 310 g |
