PUR SERENITY
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.12LB Weighted Blanket in ultra soft microfiber. The weighted blanket naturally reduces stress while promoting rest and relaxation
Designed for Relieving stress and Anxiety
Evenly distributes pressure throughout the body
weighted for comfort and sleep enhancement
minimizes body movement for a deeper sleep
| Assembled Length (cm) | 121.92 cm |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 5.44 kg |
| Assembled Width (cm) | 182.88 cm |
| Bed Mattress Size | Not Applicable |
| Blanket Type | Weighted |
| Colour Group | Grey |
| Construction Method | Woven |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Fabric Thickness (mm) | 85.00 mm |
| Fill Material | Microbeads |
| Laundering Instructions | Spot Clean |
|---|---|
| Number of Heat Settings | 0 |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Indoor |
| Thread Count | 0 |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
