Proudly Canadian
PUR SERENITY
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Wear your blanket but make it fashionable! The Serenity Sherpy Oversized Sweatshirt offers the ultimate comfort. Featuring a comfy hoodie and large pockets, this kids oversized sweatshirt is reversible, easy to access and breathable. With its easy-care machine washable Sherpa lining, you won't want to take it off.
Durable zipper and sherpa-lined front pockets & hood
Reversible
Unisex
Breathable design
Oversized fit
Cozy fabric
Oversized silhouette
Machine washable
Machine washable
| Assembled Length (cm) | 109.22 cm |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 2.72 kg |
| Assembled Width (cm) | 76.20 cm |
| Bed Mattress Size | Not Applicable |
| Blanket Type | Hooded |
| Colour Group | Pink |
| Construction Method | Reversible |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Fabric Thickness (mm) | 19.00 mm |
| Fill Material | Not Applicable |
| Laundering Instructions | Machine Wash |
|---|---|
| Number of Heat Settings | 0 |
| Primary Material | Flannel |
| Product Use(s) | Outdoor,Indoor,Camping |
| Thread Count | 0 |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
