Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.This Ultra Lightweight Adult Catcher's Face Mask features a alloy wire construction. The Pro Dri Plus fabric covered pads feature moisture wicking and anti-bacterial technology. The interior of the cage is painted black to reduce glare.
Leather covering on inside mask for comfort and moisture absorption
Lightweight hollow wire mask
Ultra Liteweight
| Assembled Height (cm) | 23.00 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 33.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.50 kg |
| Assembled Width (cm) | 8.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Black |
| Head Circumference (cm) | 7.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Metal |
| Protective Helmet Type | General Recreation |
| Shelf Life (year) | 10 yr |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Rawlings family of brands
