One Size
The RCFH is specifically constructed for the athlete desiring a helmet with an established history of excellence along with pro-inspired attributes. Rawlings Coolflo® models will continue to redefine the standards of traditional helmet design. Meets NOCSAE® standards. Sizing: 6 ½” – 7 ½”
NOCSAE Approved
One size fits most design (6 1/2" - 7 1/2")
Coolflo ventilation design allows for maximum air circulation, keeping the player cool and dry
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Vented,Padded,Adjustable Straps,Chin Cord/Strap |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 21.59 cm |
| Assembled Length (cm) | 29.21 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.69 kg |
| Assembled Width (cm) | 21.59 cm |
| Certifications | CE Certified |
| Colour Group | Black |
| Head Circumference (cm) | 7.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
| Protective Helmet Type | General Recreation |
| Shelf Life (year) | 10 yr |
| Suspension Type | Not Applicable |
| Sustainability | None |
$113.96
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
