*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Rawlings GGE Series Gloves feature a Pro Soft leather shell with American-made laces for longer lasting performance on the diamond. This 13’’ pattern is ideal for outfielders and has an H-web.
Pro Soft leather shell offers quick and easy break-in
Deer-tanned cowhide palm lining and full-grain finger linings for maximum comfort and durability
Moldable padding allows you to shape the pocket based on your position
full-grain, pro-grade leather laces for long-lasting performance
Left Hand Throw
| Activity | Baseball |
|---|---|
| Position | Multi-Position |
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | H Web |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 800.00 g |
| Product Length (cm) | 29.21 cm |
| Product Width (cm) | 21.00 cm |
| Product Height (cm) | 16.50 cm |
