Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Hit the field right away with the Rawlings 2022 Heart of the Hide R2G 11.5-inch infield glove. It was meticulously crafted from ultra-premium steer-hide leather - renowned for its superior quality, performance and durability. All Rawling's R2G gloves also feature 25% more factory break-in for a more game-ready feel. As a result, you get a pro-level glove that's 'ready-to-go' right out of the box!
Pro I Web
Conventional back
Steer hide palm leather lining
Camel/Black
| Activity | Baseball |
|---|---|
| Position | Multi-Position |
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | I Web |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 840.00 g |
| Product Length (cm) | 26.70 cm |
| Product Width (cm) | 19.00 cm |
| Product Height (cm) | 16.50 cm |
Originally posted on Rawlings family of brands
