*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Dominate the diamond with the Rawlings Junior Velo R16 Batting Helmet. The ultra-cushioned fit of this baseball helmet ensures you can step up to the plate with confidence, while the 16 individual vents promote optimal airflow, keeping you cool and comfortable when rounding the bases. The eye-catching gloss finish adds a touch of style, making this Rawlings baseball helmet the perfect blend of protection, performance, comfort, and modern design.
Ultra-cushioned fit for optimal comfort and confidence at the plate
16 individual vents promote optimal airflow, keeping you cool and comfortable
REXT Extender Compatible for adjustable sizing
One-Tone clear coat paint finish for an eye-catching, stylish look
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Vented |
| Assembled Height (cm) | 18.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 27.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.75 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Certifications | CSA Listed |
| Head Circumference (cm) | 53.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Plastic |
| Protective Helmet Type | General Recreation |
|---|---|
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Suspension Type | Not Applicable |
| Sustainability | None |
