Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Rawlings R9 Fastpitch Softball Series is the ultimate performance glove for select players ages 8 to 14. This ultra premium glove features 100% full-grain leather and cushioned palm padding for impact protect. The pull-strap closures allow for a custom fit on any hand size. Additionally, the glove features 80% factory break-in, which means that it will be ready to use, right out of the box. The R9 Softball Series will provide the advantage that fastpitch softball players need to stay ahead of the competition.
FOR SELECT PLAYERS BETWEEN 8 - 14 YEARS OLD
PADDED THUMB LOOP, REINFORCED PALM PAD, AND FINGER BACK LINERS protect your hand and create a soft, comfortable fee
SOFT, DURABLE ALL-LEATHER SHELL is designed to be game-ready
ADJUSTABLE PULL-STRAP CLOSURES allow for custom fit and improved performance on any hand size
80% FACTORY / 20% PLAYER BREAK-IN makes this glove playable right out of the box with minimal break-in needed
| Activity | Softball |
|---|---|
| Position | Catcher |
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | H Web |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 700.00 g |
| Product Length (cm) | 26.21 cm |
| Product Width (cm) | 24.00 cm |
| Product Height (cm) | 16.50 cm |
| Sustainability | None |
Originally posted on Rawlings family of brands
