Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Rawlings Sure Catch™ youth infield/outfield glove is constructed with a soft, all-leather shell for enhanced durability and pocket shape retention. Its Sure Catch heel cut out design allows for a quick and easy close making it perfect for young athletes who need a glove that's game-ready off the shelf. Additionally, the cushioned finger linings offers added comfort and features a youth pro taper wrist opening for a better fit for young players.
Gender: Unisex
Colour: Grey / Black
10.5" Adult Softball Glove
Ages: 15+ Years
Basket Web
Velcro Strap Back
Primary Material: Leather
| Position | Multi-Position |
|---|---|
| Glove Adjustment | Not Applicable |
| Web Design | Basket |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 331.00 g |
| Product Length (cm) | 24.13 cm |
| Product Width (cm) | 16.51 cm |
| Product Height (cm) | 15.50 cm |
