Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Rawlings Velo gloss batting helmet was engineered to give you quality performance without breaking the bank. With its ultra-cushioned fit you'll be able to step up to the plate with confidence and stay focused with every pitch. Additionally, the Velo series helmet features 16 individual vents for optimal air flow keeping you cool and comfortable when rounding the bases. Its gloss finish gives it an eye-catching look making it the perfect blend of style and comfort. Find the Velo helmet that fits your style, and get yours today!
One-Tone clear coat paint finish
Sizing: Senior (S): 67⁄8–75⁄8, Junior (J): 63⁄8–71⁄8
REXT Extedner Compatible
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Vented |
| Assembled Height (cm) | 22.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 28.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.90 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.50 cm |
| Certifications | CSA Listed |
| Colour Group | Blue |
| Head Circumference (cm) | 53.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Plastic |
|---|---|
| Protective Helmet Type | General Recreation |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Suspension Type | Not Applicable |
| Sustainability | None |
