Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
This softball fielder's mask features a wire configuration with increased visibility for fielders. The mask itself can be shaped for a custom fit and features a split strap head harness so it stays put. With the lightweight wire design, the player will barely know it's there.
Wire configuration increases visibility for fielders • Lightweight wire design
Can be shaped for a custom fit
Split strap head harness • Designed for softball use only
| Accessories List | Face Shield |
|---|---|
| Advanced Features | Vented,Padded |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Kids (5-13 Years) |
| Assembled Height (cm) | 12.70 cm |
| Assembled Length (cm) | 22.86 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.33 kg |
| Assembled Width (cm) | 15.24 cm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Black |
| Head Circumference (cm) | 18.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Primary Material | Metal |
| Protective Helmet Type | General Recreation |
| Shelf Life (year) | 10 yr |
| Suspension Type | Not Applicable |
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Rawlings family of brands
