Proudly Canadian
REZZTEK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Rezztek Senior Double Pack White is a revolutionary material for the blade of the hockey stick that completely replaces traditional hockey tape. Rezztek® is 50% lighter and thinner than tape, and scientifically proven to improve your shot speed, accuracy, and puck control. Rezztek® is more durable than tape and lasts up to 10 games. Rezztek® is already used by pro players in the NHL, AHL and elite hockey leagues around the world.
Thinner than traditional hockey tape for a better feel for the puck
More grip than traditional tape for better puck control and more accuracy on your shots
Water resistant and water repellent, Rezztek® does not get heavier with ice and snow
Rezztek® double pack includes 4 grips (2 forehand and 2 backhand) allowing a full Rezztek® application for 2 hockey sticks
White Rezztek® blade is recommended for all players who do not mind the puck being seen better on the blade, and is more suitable for white sticks and blades
Rezztek® senior size is recommended for all players older than 13 years old, using an intermediate or an adult hockey stick
| Activity | Hockey |
|---|---|
| Advanced Features | Waterproof |
| Primary Material | Polyester |
| Number of Pieces | 4 |
| Assembled Height (cm) | 0.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.09 kg |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
