Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ripzone Boy's Aster Insulated Winter Boots are the perfect choice to keep your child’s feet nice and toasty when the weather gets chilly outside. For those super cold days, polar fleece lining and 400g of Primaloft Gold Eco insulation, bluesign approved, is up to the task! The bungee quick lace and toggle closure helps with easy on and off, plus offers a secure fit. Parents don’t have to worry about snow and debris getting inside with the tongue gusset and reflective the reflective element on the shaft enhances visibility. The TPR outer shell of the boot is durable, plus adds traction to your child’s step.
400g Primaloft gold eco insulation. Made of 90% recycled content. Bluesign approved.
Bungee quick lace closure and back pull loop
Tongue gusset helps to keep snow and debris out
Soft EVA footbed
Comfort Temperature Rating: -40 to -50
Durable TPR shell with a PU and nylon upper
Reflective binding down the shaft for enhanced visiblity in the dark
Polar fleece lining from collar to toe is soft and comfy
PU bungee lace loops
| Boot Type | Winter Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 25 cm |
| Boot Height (cm) | 25.00 cm |
| Upper Material(s) | PU Nubuck,Nylon |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Polar Fleece |
| Outsole Material(s) | TPR |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insulation Weight (g) | 400 g |
| Insulation Weight (g) | 400.00 g |
| Advanced Technology | High Vis |
|---|---|
| Advanced Features | Pull-on Tabs |
| Care Instruction(s) | Do Not Tumble Dry,Do Not Wash |
| Certifications | Cold Weather Comfort Range |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Winter Boots |
