*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ripzone Bo Rain Boots are a fantastic pair of boots which help keep your child's feet as dry as possible. The exterior is made of a flexible rubber that is 100% waterproof. The interior has a removable insole for easy cleaning, no matter how much fun your young one has while it is wet outside.
Flexible rubber upper that is 100% Waterproof
Soft textile lining
Removable EVA insole for easy cleaning
| Boot Type | Rubber Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 22 cm |
| Boot Height (cm) | 22.00 cm |
| Upper Material(s) | Rubber |
| Midsole Material | Rubber |
| Lining Material(s) | Cotton |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insulation Weight (g) | 0 g |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
|---|---|
| Advanced Features | Removable Insole,Waterproof,Easy to Clean |
| Care Instruction(s) | Air Dry,Wash With Cloth |
| Closure Type | Slip-on |
| Product Use(s) | Casual |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
