Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Ripzone Station Men's Twin Snowboard 2023 is a freestyle twin making it fun to ride in both directions on-hill. Featuring a flat camber profile, experience stability with just the right amount of lift at the tip and tail to make initiating turns easier. Designed with Supercrush Urethane sidewalls and for a smoother ride, dampening vibrations and reducing impact. Enjoy a playful ride while exploring all-mountain train from first to last chair.
Supercrush Urethane Sidewalls: Seals the core and provides impact protection, delivering a smoother ride with increased absorption and reduced vibrations.
FSC Certified Poplar Core: Sustainably sourced poplar wood core through The Forest Stewardship Council (FSC™).
Freestyle Twin: Completely symmetrical profile with an identical-shaped nose and tail, offering a centered stance and balanced performance for freestyle snowboarders riding regular or goofy.
Flat Camber: Provides stability with just the right amount of lift at the tip and tail for easy turn initiation, delivering a playful ride across all-mountain terrain.
| Style of Snowboards | Freestyle Board |
|---|---|
| Snowboard Shape | Twin |
| Snowboard Profile | Rocker |
| Base Material | Polyethylene |
| Bindings | Not Included |
| Orientation | Goofy (Right Foot Foward) |
| Snowboard Flex Longitudinal | 8 |
| Assembled Width (cm) | 28.84 cm |
| Thickness (mm) | 9 mm |
| Thickness (mm) | 9.00 mm |
| Assembled Weight (kg) | 2.62 kg |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
