Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Stay comfy and dry in cold weather with the Ripzone Women's Davenport Shell Waterproof Insulated Sherpa Lined Winter Boots. Designed with a faux Sherpa lining for a soft and cozy fit combined with 200g of T-Max insulation for warmth. With a waterproof membrane, these winter boots will keep your feet warm and dry on winter adventures.
Waterproof Cosmo Hydrogaurd membrane construction is PFC free
200g T-Max insulation. Made from 85% rPET + 15% PET.
Removable PU insole
Comfort Temperature Rating: -20 C to -30 C
Durable Rubber Shell with PU (Synthetic Leather) and Textile upper
Rust proof metal eyelets
Tongue gusset helps keep snow and debris out
Faux Sherpa lining is soft and cozy
| Boot Type | Winter Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 16.5 cm |
| Boot Height (cm) | 16.50 cm |
| Upper Material(s) | PU Nubuck,Synthetic Fabric |
| Lining Material(s) | Faux Sherpa |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | T-MAX® Insulation |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Advanced Technology | T-MAX® Insulation |
| Advanced Features | Rust-Proof Eyelets,Bellows Tongue,Removable Insole,Waterproof,Pull-on Tabs |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Certifications | No Certifications |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Winter Boots |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
