Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Go beyond the groomed. When fresh tracks beckon, the Blackops Escaper delivers a blend of lightweight agility and damp downhill performance to set you free to explore and ride inbounds and out. Its light swing weight keeps it playful and a lightweight core keeps your mind open to skin track and boot pack possibilities.
Lower pop factor translates to a smooth, damp feel for comfortable cruising and stability at speed
Damp tech reduces ski vibration for increased snow contact and smooth, confident control in variable snow conditions
Extended core increases snow contact for enhanced stability and precise control through the tip
Air tip technology reduces swing weight for enhanced maneuverability without compromising on performance
Paulownia wood core reduces ski weight for a balance of weight, power, and maneuverability
PEFC™ certified poplar wood cores and FSC® certified paulownia wood cores combined with the use of recycled topsheet, base, and edge materials help reduce the environmental impact of the product life cycle
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tip Width (mm) | 118 mm |
| Waist Width (mm) | 94 mm |
| Tail Width (mm) | 128 mm |
| Turning Radius (m) | 19 m |
| Base Material | Ptex |
