Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Fly free. From first tracks to hardpack, the women's Blackops Rallybird brings an effortless, responsive ride to go anywhere the snow takes you. Vibration dampening tech complements its lightweight wood core for a go-anywhere personality that can cruise, charge or float at will. Embrace gravity, explore, and roll between soft snow and mixed conditions without hesitation.
Medium pop factor translates to a lively rebound and balanced stability at speed
Damp tech reduces ski vibration for increased snow contact and smooth, confident control in variable snow conditions
2LCT visco construction adapts line control technology for wider skis to harness energy input for increased power and control
Extended core increases snow contact for enhanced stability and precise control through the tip
Air tip technology reduces swing weight for enhanced maneuverability without compromising on performance
Paulownia wood core reduces ski weight for a balance of weight, power, and maneuverability
PEFC™ certified poplar wood cores and FSC® certified paulownia wood cores combined with the use of recycled topsheet, base, and edge materials help reduce the environmental impact of the product life cycle
| Ski Type | Big Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tip Width (mm) | 137 mm |
| Waist Width (mm) | 102 mm |
| Tail Width (mm) | 127 mm |
| Turning Radius (m) | 16 m |
| Base Material | Ptex |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
