Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Powder days, big lines and spring ripping. The Blackops Sender Ti responds with a full-gas, send-it attitude in all conditions. It combines a balanced wood core and a race-developed layup for an energized ride that holds its course in all terrain and any speed. Tighten your boots and be ready to go all in, anywhere, anytime, and at any speed.
2LCT ABS construction adapts line control technology for wider skis to harness energy input for increased power, rebound, and control
Medium pop factor translates to a lively rebound and balanced stability at speed
Race-developed diago fiber reduces weight and enhances responsiveness
Titanal insert underfoot enhances power for increased edge grip, rebound, and energy through the length of the ski
Damp tech reduces ski vibration for increased snow contact and smooth, confident control in variable snow conditions
Extended core increases snow contact for enhanced stability and precise control through the tip
Poplar wood core balances weight, flex and stability for a versatile blend of power and playfulness
PEFC™ certified poplar wood cores and FSC® certified paulownia wood cores combined with the use of recycled topsheet, base, and edge materials help reduce the environmental impact of the product life cycle
| Ski Type | Big Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tip Width (mm) | 138 mm |
| Waist Width (mm) | 106 mm |
| Tail Width (mm) | 128 mm |
| Turning Radius (m) | 180 m |
| Base Material | Ptex |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on rossignol.com
Originally posted on rossignol.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on rossignol.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on rossignol.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on rossignol.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on rossignol.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on rossignol.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on rossignol.com
