*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The perfect partner to ease into touring and build your skills, the new Escaper 80 Women's Skis 2023 is designed to bring the joy and freedom of exploring the mountain. A Paulownia wood core and Aero Profile offer an accessible and lightweight profile that offers stability and is easy to handle. With all Trail Sidecuts, these women's skis deliver powerful turns.
FIBERGLASS offers more elasticity than carbon and comes in multiple weights and weavings, making it the best choice for customized flex and torsional resistance.
AERO PROFILE optimizes swing weight without compromising grip.
All Trail Sidecuts delivers instant engagement and a powerful turn for fluid, dynamic and comfortable carving performance.
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Catch Free Rocker |
| Tip Width (mm) | 124 mm |
| Waist Width (mm) | 80 mm |
| Tail Width (mm) | 110 mm |
| Turning Radius (m) | 9 m |
| Base Material | Ptex |
