Proudly Canadian









*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Made for high alpine escapes. Built to go beyond. The new Escaper 87 Nano is the ideal touring ski to go further and higher. A featherweight paulownia and cell core construction combined with Air Tip technology and Nano Carbon ensure speed and ease on the ascent with the manuverability, stability, and grip to push boundaries in any terrain.
The tip is filled with air for maximum lightness and built to retain maximum torsional rigidity. The ski's weight is redistributed, the tip is lightened for greater ease, safety and versatility
CENTRAL DUALTEC combines the best elements of sandwich and cap constructions for enhanced edge grip, durability, and ease-of-use. Cap construction at the extremities facilitates easier, more comfortable turn entry and exit while traditional sidewalls underfoot ensure strong edging power and control.
All Trail Sidecuts delivers instant engagement and a powerful turn for fluid, dynamic and comfortable carving performance.
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Catch Free Rocker |
| Tip Width (mm) | 124 mm |
| Waist Width (mm) | 87 mm |
| Tail Width (mm) | 109 mm |
| Turning Radius (m) | 14 m |
| Base Material | Ptex |
| Laminate Materials | Wood |
|---|---|
| Core Materials | Paulownia Woodcore |
| Side Wall Construction | Hybrid |
| Assembled Weight (kg) | 2.60 kg |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.